Zwierzęta domowe

Żywienie

Roślinność

 

Rośliny wodne to coś więcej niż tylko dekoracja akwarium – utrzymują wodę w czystości i zaopatrują zwierzęta w tlen.

Niezawodni pomocnicy

Rośliny wodne wchłaniają jony amonowe oraz azotany z rybich ekskrementów, dzięki czemu odkażają wodę. W ich wnętrzu wskutek fotosyntezy dwutlenek węgla zamieniany jest w tlen. Te właśnie procesy sprawiają, ze życie w akwarium jest w ogóle możliwe. Dzięki roślinom akwaria stają się małymi ekosystemami, które są w stanie bez problemów funkcjonować jedynie z niewielką pomocą człowieka!

Rybom rośliny akwariowe oferują możliwość ukrycia się przed większymi i bardziej agresywnymi osobnikami. Możliwość taka szczególnie istotna jest dla młodych ryb, które bez odpowiednich kryjówek często padają ofiarą wygłodniałych większych drapieżców.

Co można zrobić, by rośliny wodne dobrze się rozwijały, a akwarium stało się trwałym systemem?

Do fotosyntezy rośliny potrzebują światła, wobec czego większość z nich jest światłolubna. Jednak ich bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi powinno się unikać, zdecydowanie zaleca się stosowanie w akwariach sztucznego oświetlenia o odpowiednim spektrum, bądź pośredni kontakt ze światłem słonecznym.

Także w optymalnych warunkach rośliny akwariowe wymagają czasu, by móc się rozwinąć. Od momentu zasadzenia potrzeba im około czterech do pięciu tygodni, by rozwinęła się biologiczna równowaga. Wówczas stabilizuje się mały wodny świat, który nie potrzebuje żadnej zewnętrznej ingerencji, poza regularnym czyszczeniem wody.

Jeśli chcesz zadbać o to mini-środowisko w zależności od rodzaju rośliny regularnie ją przycinaj, a jej odcięte końce zasadź ponownie, w ten sposób uzyskując nowe rośliny.

Wyższy stopień wtajemniczenia czy zwykła drobnostka?

 

Jeśli przy żywieniu ryb akwariowych przestrzegasz kilku prostych zasad, naturalne i dopasowane do rybich potrzeb żywienie lokatorów Twojego akwarium nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Podstawowe zasady:

  1. Wygospodaruj na karmienie rybek trochę czasu. Zwróć uwagę, czy wszystkie rybki są zainteresowane pokarmem. Brak apetytu to niemal pewna oznaka złego samopoczucia lub objaw choroby. Zwlekanie z przyjęciem pokarmu może być jednak powiązane także ze zamianą jego rodzaju lub marki. W takiej sytuacji zwierzęta muszą przyzwyczaić się do nowego pożywienia, należy je przy tym obserwować wyjątkowo uważnie.
  2. W żadnym wypadku nie podawaj zbyt dużej ilości pokarmu na raz – powinieneś wsypać do akwarium tyle pożywienia, ile ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Najlepiej podzielić pokarm na kilka porcji dziennie lub co najmniej na dwie: poranną i wieczorną. Ryby roślinożerne ucieszą się też z zaparzonego wrzątkiem liścia szpinaku lub sałaty. Pamiętaj jednak, żeby po upływie maksymalnie dwóch dni wyjąć liść, ponieważ procesy gnilne mogą zakłócić równowagę biologiczną w akwarium.
  3. Także i zwierzęta wodne cieszy zróżnicowany jadłospis. Rynek oferuje różnorodne produkty, takie jak tabletki czy żywe, mrożone lub głęboko mrożone zwierzęta przeznaczone do spożycia. Tabletki, które przytwierdza się do szyby akwarium, znacznie ułatwiają obserwacje zachowania ryb.
  4. Karmieniem ryb powinna się zajmować, w miarę możliwości, jedna osoba. Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się do kroków, potrafią je wyczuwać i podpływają do miejsca karmienia, gdy tylko dana osoba zbliża się do akwarium.
  5. Nie wyciągaj filtra w celu nakarmienia zwierząt. Jeśli porcja pokarmu dobrana jest odpowiednio, jedzenie nie dostanie się do wnętrza filtra. Jeśli porcja okaże się być zbyt duża, filtr należy wyjąć i dokładnie spłukać, ponieważ wessany do środka pokarm może zapchać filtr.
  6. Jeśli dopiero co pracowałeś przy akwarium, odczekaj zanim podasz rybom pokarm. Na przykład po zmianie wody czy włączeniu oświetlenia ryby potrzebują trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowych warunków i uspokoić. Najlepiej odczekaj około 30 minut, zanim rozpoczniesz karmienie.