Zwierzęta domowe

Kanarek domowy

 

Kanarki uchodzą za łatwe w pielęgnacji, ponieważ w zasadzie potrafią zadbać o siebie same, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie wyposażenie w klatce, takie jak wanienka lub basen, różnej grubości drążki czy minerały i witaminy w postaci np. kości mineralnych. Niemniej jednak pamiętaj, że od czasu do czasu kanarek będzie potrzebował w tym także Twojej pomocy!

 

Pierzenie

Coroczna zmiana upierzenia, która zaczyna się mniej więcej w środku lata i kończy około ośmiu tygodni później, to intensywny czas dla kanarka. Na proces pierzenia traci dużo energii, mniej śpiewa, za to wymaga jak najwięcej spokoju. Codzienna kąpiel jest wówczas szczególnie ważna, ponieważ wspiera wymianę pierza. Co najmniej dwa razy dziennie wymieniaj wodę w wanience na świeżą, by zachęcić ptaszka do kąpieli. Pilnuj, by kanarek nigdy nie był narażony na przeciąg, kiedy siedzi na drążku z ociekającymi wodą piórkami, inaczej szybko się przeziębi.

Rogowacenie

Nie tylko pióra u kanarka wymieniają się każdego roku, ale także łuski na ich nóżkach. U starszych ptaków lub w przypadku zbyt rzadkich kąpieli może się zdarzyć, że kilka warstw łusek nałoży się na siebie, skóra zgrubieje i zacznie się łuszczyć. Ciepła kąpiel pomoże w pozbyciu się starszych łusek. Jeśli chcesz szczególnie zatroszczyć się o skórę na nogach kanarka, możesz maksymalnie trzy razy do roku nasmarować ją specjalnym tłustym kremem lub maścią dla kanarków, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Jeśli jednak rogowacenie będzie uporczywie nawracać, a skóra zacznie wyglądać jak kora drzewa, może być to oznaką obecności na niej roztoczy. Wówczas najlepiej udaj się z kanarkiem do lekarza weterynarii.

 

Żółty kanarek domowy