Zwierzęta domowe

Munchin

 

Munchin: Kot na krótkich nóżkach

Ta pochodząca z USA oryginalnie wyglądająca rasa kota gdzie indziej występuje naprawdę rzadko. Charakterystyczne krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, jakim jest mutacja genetyczna czy też choroba dziedziczna. To właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę w oczach hodowców i miłośników tak wyjątkową.

Wygląd

Chorobą dziedziczną, którą uważa się za sprawcę krótkich nóżek u Munchkina, jest chondrodysplazja. Polega ona na zaburzeniach wzrostu chrząstek nasadowych. Krytycy są zdania, że prowadząc celową hodowlę przekazuje się dalej chorobę dziedziczną, która może dla kota oznaczać fizyczne ograniczenia.

W stosunku do całego ciała nóżki Munchkina są faktycznie wyraźnie krótkie, co jest dla rasy znakiem rozpoznawczym. Poza tym cechuje je krępa i muskularna budowa.

Uszy Munchkinów są z kolei często ponadproporcjonalnie duże, głowa klinowata, a oczy mają kształt migdałów, są osadzone daleko od siebie, nieco pod kątem, tęczówki mogą być dowolnie ubarwione.

Samice Munchkinów ważą zaledwie od 2 do 3 kg, samce natomiast 3 do 4 kg.

Kończyny miedniczne są nieco dłuższe niż piersiowe, a łapy delikatnie wystają na zewnątrz, są zaokrąglone i zwarte. Ogon jest średniej długości i zwęża się ku koniuszkowi.

Munchkiny ze swoimi krótkimi nóżkami są rasą średniej wielkości, ich budowa ciała jest dość muskularna.

Wprawdzie koty tej rasy nie poruszają się tak zgrabnie i z gracją, jak ich krewni innych ras, nadrabiają to jednak pomysłowością i gibkością.

Krótkie lub półdługie pluszowe futerko leży u Munchkina na muskularnym ciele gładko, występuje we wszystkich możliwych odcieniach czerni, bieli, szarości i czerwieni, z różnorodnymi oznaczeniami.

Charakter

Usposobienie Munchkinów opisuje się często zarówno jako spokojnie, towarzyskie i milusińskie, jak i psotne i zabawowe. Ich potrzeba ruchu i zabawy jest tak samo duża, jak u kotów innych ras. Klasyfikuje się ją między średnią a wysoką. Ze względu na krótkie łapki jednak są one w ruchach nieco bardziej ograniczone niż koty innych ras. Mimo to Munchkiny kochają ruch i zabawę, choć skakać i wspinać się nie mogą tak sprawnie jak inne koty, ze względu naturalnie na długość nóg.

Z reguły Munchkiny dobrze dogadują się z dziećmi, innymi kotami i zwierzętami domowymi w ogóle. Cieszą się niezmiernie z uwagi, jaką poświęca im człowiek, zależy im na pozytywnym zainteresowaniu i pieszczotach ze strony właściciela, chętnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach i aspektach jego dnia codziennego.

Z tego też powodu Munchkin nie powinien pozostawać sam w domu przez zbyt długi czas. Idealny właściciel dla kota tej rasy to osoba starsza, która ma naprawdę dużo czasu, by zajmować się pupilem. Także rodzina z dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi będzie odpowiednia, o ile oczywiście dzieci nauczone są odpowiedzialnego i troskliwego podchodzenia do zwierząt.

Munchkin raczej nie nadaje się do hodowania jako kot wychodzący, na zewnątrz nie odnajduje się tak dobrze jak inne koty. Zabezpieczony balkon lub parapet nadaje się za to doskonale do zabaw na powietrzu.

 

Kot jamnik