Zwierzęta domowe

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

Miłośnicy tych śnieżnobiałych czworonogów nazywają je często pieszczotliwie Westie. West Highland White Terrier, jeden z najmodniejszych psów lat 90’, dziś cieszy się jeszcze większą popularnością. Trudno się temu dziwić: Westie to zdolny do przystosowania, figlarny pies z typowym dla terierów wdziękiem i odrobiną przekory.

Wulkan energii

Westie mimo swoich niewielkich rozmiarów rzuca się w oczy: Jego śnieżnobiałe futerko widać już z określonej odległości, a w połączeniu z ciemnymi oczami i czarnym noskiem nadaje mu charakterystycznego wyglądu. Sierść składa się z długich na około 5 cm, niekręconych włosów, pod którymi znajduje się miękki, gruby podszerstek. Małe uszy oraz ogon o długości do 15 cm stoją pionowo. Wysokość Westie w kłębie wynosi do 28 cm, waga dochodzi do 10 kg.

Czarujący terier

Małe jest piękne: Pod przepięknym futerkiem, w tym małym ciałku mieści się ogromna porcja pewności siebie. Rasa West Highland White Terrier uchodzi za nieustraszoną i raczej negatywnie nastawioną wobec innych psów. Natomiast wobec znajomego człowieka Westie jest niebywale przyjacielski, najczęściej wytwarza bardzo mocną więź z wybranym przez siebie panem, obcych jednak traktuje raczej z dystansem. Westies uchodzą za inteligentne i posłuszne, aktywne fizycznie i wesołe. Są dobrymi psami obronnymi – czasami jednak stają się „szczekaczami”, co prawdopodobnie spowodowane jest tym, że ich potrzeba ruchu i zajęcia nie została dostatecznie zaspokojona, natomiast wyżyte Westies nie mają tendencji do nieuzasadnionego szczekania w nadmiernych ilościach. Uwaga: Mimo uroczego wyglądu Westie to wciąż terier, w którego naturze leży polowanie na zwierzynę!

Wychowanie małego psa o ogromnej pewności siebie

W zasadzie Westies są posłuszne i nietrudne do ułożenia, jednak w procesie ich wychowania zdecydowanie powinno się wziąć pod uwagę ich upór i przekorę. Ponieważ w przeszłości Westies samodzielnie oddawały się pogoniom za zwierzyną, dziś również chcą w sytuacjach konfliktowych przyjmować dominującą pozycję. Jeśli nie przeciwdziałasz tym zapędom odpowiednio wcześnie i ostrożnie, z uroczego pieska tej rasy szybko może zrobić się mały kudłaty tyran. Te śliczne terierki wymagają jednoznacznego i konsekwentnego wychowania. Nie pozwól sobie ulec urokowi Westie’ego, który zdaje się być niewinny i grzeczny. Szczególnie istotna jest wczesna socjalizacja z innymi psami, by nie wyrósł z Westie’ego awanturnik, który co rusz chce się mierzyć z innymi – często znacznie większymi od siebie – psami. Najlepiej idź ze swoim szczenięciem od razu do szkoły tresury, gdzie będzie miał kontakt z psami różnych ras i rozmiarów.

 

Westie terier