Zwierzęta domowe

Królik domowy

 

Króliki domowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych na całym świecie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak uroczo wyglądają ze swoimi miękkimi futerkami, długimi uszkami i łagodnym spojrzeniem. Poza tym uchodzą za towarzyskie, łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu. Czy jednak królik rzeczywiście jest idealnym zwierzątkiem domowym? Co należy uwzględnić przed jego zakupem? Jak zapewnić mu prawidłową pielęgnację i odpowiednie warunki? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w tym artykule!

Utrzymanie

W światowym rankingu ulubionych zwierząt domowych te puchate długouche stworzonka zajmują miejsce trzecie – zaraz po kotach i psach. Są nie za duże, ufne, niedrogie w utrzymaniu i wydają się nie stawiać właścicielowi wielu wymagań. Jednak nie zawsze obraz ten pokrywa się całkowicie z rzeczywistością. Skutkiem takich błędnych założeń jest nieodpowiednie utrzymanie pupila, który na przykład zmuszony jest do życia w zbyt małej klatce, nie ma kontaktu z innymi królikami lub w ogóle nie zażywa wybiegu. W tych kwestiach króliki wykazują niemałe potrzeby – nawet jeśli nie zawsze dają to po sobie poznać.

 

Jedną z najbardziej podstawowych potrzeb królika jest potrzeba interakcji i komunikacji z innymi królikami. Ani człowiek, ani też inne zwierzęta domowe nie zaspokoją tej potrzeby należycie. Nawet dziecko, które potrafiłoby bawić się i zajmować swoim pupilem przez kilka godzin dziennie, nie zastąpi mu towarzystwa innego królika. Żaden królik nie powinien być więc trzymany w pojedynkę. Jeśli planujesz zakup królika, przygarnij pod swój dach od razu dwa – najlepiej samca i samicę. Jeśli dwa króliki to Twój limit, samca poddaj koniecznie kastracji, gdyż samice są w stanie wydać na świat młode od pięciu do dziecięciu razy w ciągu roku! Kastracja wyeliminuje nie tylko możliwość niepożądanego rozmnażania się, ale także zapobiegnie w większej grupie rywalizacji i walk o terytorium i miejsce w hierarchii pomiędzy samcami.

 

Kolejną często pomijaną a podstawową potrzebą królików jest potrzeba ruchu. Wszystkie króliki potrzebują przestrzeni i wybiegu. Zwykła klatka dla królika to nie wszystko. W naturalnym środowisku króliki biegają, skaczą, kopią w ziemi jamy i korytarze, w którym zatrzymują się całe stada. Dla królików domowych taka swoboda nie jest oczywiście możliwa, jednak właściciel powinien postarać się pomóc swoim królikom popędy te nieco zaspokoić. Możliwe jak największy kojec zewnętrzny służący do regularnego wybiegu oraz oferująca różnorodne zajęcia i możliwości ukrycia się klatka to dla królika domowego optymalna kombinacja.

 

Króliki mogą przez cały rok przebywać na zewnątrz pod warunkiem, że w swoim kojcu mają możliwość schronienia się w osłonionym miejscu, które chroniłoby przed złymi warunkami atmosferycznymi - zarówno zimnem, jak i upałem. Może to być drewniany domek, pusty pień czy jakakolwiek inna forma jaskini. Duży, bezpieczny i gwarantujący osłonę przed wiatrem wybieg we własnym ogrodzie z całą pewnością najlepiej odpowiada potrzebom królika. Jeśli więc posiadasz własny ogród przy domu, najlepiej w nim zorganizuj dla swoich królików mieszkanie. Pomysły i materiały na wykonanie znajdziesz w stacjonarnych sklepach zoologicznych oraz w Internecie. Ogrodzona powierzchnia może wynosić na przykład sześć metrów kwadratowych, na których króliki będą mogły wyszaleć się do woli. Poza dostateczną powierzchnią ważne jest, by wybieg był odpowiednio zabezpieczony, zarówno w górę, jak i przy podłożu. Ogrodzenie powinno być osadzone głęboko i stabilnie w nawierzchni, by pilni kopacze, jakimi zdecydowanie są króliki, nie dały rady wydostać się poza ogrodzenie podkopując się pod nim. Nad ogrodzeniem powinno znajdować się zadaszenie lub krata, które ochroniłyby króliki przed kotami i innymi naturalnymi wrogami.

 

 

króliki jako pupile