Zwierzęta domowe

Żywienie

Wada zgryzu u gryzonia

 

Jak sama nazwa może wskazywać – głównym zajęciem gryzoni jest… gryzienie.

Dlaczego tak jest?

Zęby gryzoni rosną przez całe ich życie. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by były one w szczęce odpowiednio ułożone i spotykały się przy gryzieniu w odpowiedni sposób. Wada zgryzu u gryzoni prowadzi często do przerostu zębów, ponieważ nie są one dostatecznie ścierane. Wady zgryzu są u gryzoni najczęściej uwarunkowane genetycznie, mogą być także rezultatem nieodpowiedniego odżywiania i potrafią być nierzadko bardzo bolesne. W ekstremalnych przypadkach zwierzę zupełnie rezygnuje z przyjmowania pokarmu.

U gryzoni pielęgnacja zębów gra więc wyjątkowo ważną rolę. Zaczyna się ona od podawania odpowiedniego pożywienia:

Wielu właścicieli małych zwierząt przekonanych jest, że podawanie pupilom twardego pożywienia dla gryzoni wystarczy, by utrzymać stałą długość zębów gryzoni. Decydujące jest jednak nie tyle pocieranie zębów o pożywienie, a o siebie nawzajem. Z tego powodu powinieneś zaoferować swojemu pupilowi przede wszystkim sianko, warzywa, świeże gałązki oraz paszę zieloną. Małe zwierzęta powinny przyjmować duże ilości sianka, by pokryć swoje zapotrzebowanie na energię. Wówczas także obróbka zębów jest lepsza, a niebezpieczeństwo wystąpienia wady zgryzu zminimalizowane.

Leczenie wady zgryzu

W zależności od szybkości wzrostu zębów co 2 do 8 tygodni powinno przeprowadzić się u gryzoni korekcję zgryzu, która polega na szlifowaniu siekaczy lub przycięcia obcęgami – przy chętnych do współpracy gryzoniach obywa się bez narkozy. Jeśli problem dotyczy także zębów trzonowych, narkoza jest zdecydowanie wskazana. Z pomocą obcążek odcina się przerosty lub wygładza powierzchnię zębów.

Rośliny trujące dla gryzonia

 

Na wiosnę i w lecie wiele małych zwierząt, w tym domowych gryzoni, zażywa ruchu na wybiegu w przydomowym ogrodzie. Pamiętaj, że nie każda roślina jest dobrym pożywieniem dla Twojego zwierzęcia! Sprawdzaj regularnie okolice wybiegu Twojego zwierzęcia pod kątem roślin, które mogą być dla niego niebezpieczne.

Rośliny trujące dla gryzonia to:

orlica pospolita, miłek jaskrowaty, czosnek niedźwiedzi, kalmia szerokolistna, wszelkie rośliny bobowate, bukiew, bukszpan wieczniezielony, bluszcz pospolity, naparstnica, wiciokrzew, Toxicodendron pubescens, zimowit jesienny, bez, laurowiśnia wschodnia, krokus, konwalia majowa, narcyz, narcyz trąbkowy, oleander pospolity, ostróżka, kosaciec, nostrzyk, pokrzyk wilcza jagoda, tulipan.

W zależności od gatunku mogą one wywoływać ostre biegunki, a w najgorszym razie zatrzymanie akcji serca. Gdy zauważysz objawy takie jak właśnie biegunka, krew w ekskrementach, wymioty, drgawki czy drżenie, natychmiast zanieś zwierzę do lekarza weterynarii!